قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی ارزان سنتی و فانتزی

قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی به واسطه تراکم پایین و استفاده از الیاف ارزان، ارزان تر از سایر فرش های ماشینی 6 متری است. اما این ارزانی قیمت سبب نشده تا خلاقیتی در طرح ها و نقشه های گلیم فرش وجود نداشته باشد. انواع طرح های سنتی و فانتزی را به راحتی می توانید برای گلیم فرش ماشینی بیابید.

قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی

گلیم فرش چیست؟

گلیم فرش در اصل بافته ای دستباف که حاصل به هم تنیدن تار و پود می باشد. مشخصه اصلی این نوع کفپوش این است که نخ خاب ندارد و فقط از نخ تار و نخ پود در بافت آن استفاده شده است.

در گذشته برای بافت گلیم فرش ها از الیاف طبیعی مانند پشم گوسفندان، موی بز، ابریشم و … استفاده می شده و کاربرد آن برای پوشاندن کف، دیوارها یا رواندازی برای حیوانات باربر بوده است اما امروزه به عنوانی کف پوشی مدرن و زیبا در خانه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد.

گلیم فرش های دستباف حاصل ذوق و هنر عشایر ایرانی است که بسته به طرح و نوع بافت، با نام های مختلفی خوانده می شود:

 • گلیم ایل شاهسون
 • گلیم لری
 • گلیم هرسین
 • گلیم بلوچ
 • گلیم خمسه و …

گلیم فرش های دستباف در انواع سایزهای مختلف بافته می شوند.

قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی

تفاوت گلیم فرش ماشینی و دستباف

با توجه به اینکه گلیم فرش دستباف یک اثر هنری محسوب شده و حاصل کار دست است و همچنین در بافت آن از الیاف طبیعی استفاده می شود، قیمت نسبتا بالایی دارد و هر فردی قادر به خرید آن نیست. اما طرح های زیبای گلیم فرش آنقدر جذاب و دلفریب است که نمی توان به راحتی از آن گذشت.

این زیبایی و این استقبال از گلیم فرش دستباف، کارخانجات فرش ماشینی را به این فکر انداخت که محصولی تحت عنوان گلیم فرش ماشینی تولید کنند. شباهت این محصول به نوع دستباف آن این است که فاقد خاب بوده و از به هم بافته شدن نخ های تار و پود بافته می شود اما تفاوت اصلی آن با گلیم دستباف در جنس نخ های آن است.

همانطور که گفتیم در گلیم های دستباف از الیاف طبیعی استفاده می شود اما در گلیم فرش ماشینی از الیاف بی سی اف یا پلی پروپیلن برای بافت آن استفاده می کنند.

تفاوت دیگر این دو نوع گلیم در قیمت آنهاست که قیمت گلیم دستباف به مراتب بالاتر از قیمت گلیم ماشینی است.

شاید زیاد به نام کارخانه گلیم فرش کاشان برخورد کرده باشید. باید خدمتتان عرض کنیم که کارخانه ای به این نام وجود ندارد و منظور هر تولیدی گلیم فرش است که در کاشان مشغول فعالیت است.

قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی

انواع فرش ماشینی گلیم

فرش ماشینی گلیم در تراکم های پایین تولید می شود:

 • 300 شانه
 • 320 شانه
 • 400 شانه
 • و نهایتا 500 شانه

در تولید این فرش ها، از دو نوع طرح استفاده می شود:

 • طرح های سنتی
 • و طرح های فانتزی

طرح های سنتی بیشتر برگرفته از طرح های موجود در گلیم های دستباف اصیل است اما طرح های فانتزی حاصل خلاقیت طراحان و منطبق بر سبک های مدرن است. با توجه به استفاده وسیع از گلیم فرش ها، وجود طرح های متنوع می تواند به خریداران حق انتخاب بیشتری داده تا منطبق بر فضای مورد کاربرد خود، طرح را انتخاب نمایند.

گلیم فرش های ماشینی از جنس بی سی اف هستند. ویژگی بارز این الیاف عدم پرزدهی است و لذا برای افرادی که مشکل حساسیت و آلرژی دارند کاملا بدون مشکل است. همچنین این الیاف در برابر شست و شو و پارگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی

کاربردهای گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش ماشینی می تواند در فضاهایی که رفت و آمد در آنها زیاد است، یک گزینه بسیار مناسب باشد:

 • راهروها
 • آشپزخانه
 • راه پله
 • اتاق خواب

البته برای اتاق خواب کودک استفاده از گلیم فرش توصیه نمی شود. چراکه فرش اتاق کودک بایستی نرم و لطیف باشد تا آسیبی به کودک وارد نکند.

اما چرا گلیم فرش برای فضاهای نامبرده مناسب است:

 1. در فضایی مانند آشپزخانه احتمال کثیف شدن فرش زیاد است. به دلیل عدم داشتن خاب، جارو زدن و شستن این فرش ها بسیار آسان است.
 2. سبک هستند و جابجایی آن به سادگی انجام می شود.
 3. مقاومت بالایی دارند.
 4. در آشپرخانه احتمال سوختن فرش وجود دارد و چون این فرش ها ارزان قیمت هستند هنگام بروز چنین اتفاقی متحمل ضرر زیادی نمی شوید.

 

قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی

اول از همه باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی طرح سنتی با قیمت گلیم فرش 6 متری فانتزی هیچ تفاوتی ندارد یعنی طرح گلیم، تعیین کننده قیمت آن نیست.

اما قیمت گلیم 6 متری از قیمت گلیم فرش9متری و قیمت گلیم فرش 12 متری کمتر است یعنی مترا در قیمت مهم و تاثیرگذار است.

قیمت گلیم فرش کناره متری هم بر اساس متراژ آن تعیین می شود.

در حالت کلی گلیم فرش از جمله ارزانترین فرش های ماشینی است و آن هم به دو علت است:

 1. پایین بودن تراکم آنها
 2. استفاده از الیاف بی سی اف که ارزان ترین نوع الیاف مورد استفاده در صنعت فرش ماشینی است.

در هر صورت اگر خواهان استعلام قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی و یا هر نوع گلیم فرش دیگری هستید، بهتر است با واحد فروش ما ارتباط بگیرید تا تمام جزییات فنی محصول را برای شما شرح داده و طرح های موجود را به شما معرفی نمایند. در این صورت می توانید خرید خود را با آگاهی بیشتری انجام دهید.

قیمت گلیم فرش 6 متری ماشینی